Toți muncesc, toți se roagă și chiar dacă are fiecare ascultarea sa, ajutorul este reciproc

„Creează ca un Dumnezeu, poruncește ca un rege, muncește ca un sclav.” (Constantin Brîncuși)

La început de primăvară, Stareța mănăstirii Hîncu, Egumena PARASCHEVA, împreună cu Duhovnicul mănăstirii, Arhimandritul PAVEL, și cu obștea monahală, au făcut lucrări de primăvară, îmbinînd rugăciunea cu munca, după sfaturile Sfinților Părinți care îndeamnă să ocupăm mintea cu rugăciune, iar mîinele cu muncă, pentru a nu avea timp de păcate.

În așezămîntul monahal din Codrii Moldovei, poți vedea călugări sinceri, blînzi, rugători, muncitori, avînd grijă de casa lor. Aici toți muncesc, toți se roagă și chiar dacă are fiecare ascultarea sa, ajutorul este reciproc, deoarece virtutea care domnește este Dragostea!