PS Ambrozie, Episcop de Neftekamsk şi Birsk: Maica Domnului este icoana Bisericii lui Hristos

Vineri, 21 aprilie, în ziua prăznuirii în icoanei Maicii Domnului — Izvorul Tămăduirii, cu binecuvântarea PS Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni, PS Ambrozie, Episcop de Neftekamsk şi Birsk a săvârșit Sfânta Liturghie în mijlocul obștei monahale de la Mănăstirea Frumoasa din r. Călărași.

La predică, PS Episcop Ambrozie a făcut referire la semnificația icoanei ce reprezintă praznicul serbat în această zi.

Maica Domnului este icoana Bisericii lui Hristos, spital de vindecare de boli sufletești și trupești.

Învățăm din sărbătoarea de astăzi că Dumnezeu folosește adesea în lucrarea Sa elementele naturii, pentru că harul Lui nu stă închis în Biserică, ci sfințește întreaga viață a omului. Pentru toate acestea omul trebuie să mulțumească, dar adesea noi uităm cât de mare este darul sănătății.

Sănătatea este un dar de la Dumnezeu, nu un drept, iar acest dar trebuie cultivat, îngrijit și sfințit. Dacă l-am pierdut trebuie să-l căutăm cu multă credință și speranță la Dumnezeu, la Maica Domnului și la Sfinții tămăduitori, a menționat PS Episcop Ambrozie.