Festivalul de colinde ,, Colindăm, colindăm iarna” la Mănăstirea Țigănești

În a doua zi de Crăciun pe stil vechi, la mănăstirea Ţigăneşti a avut loc cea de-a șaptea ediție a festivalului “Colindăm, colindăm iarna”. În curtea mănăstirii au răsunat din nou colinde. Al șaptelea an la rând aici are loc festivalul “Colindăm, colindăm iarna”.

Mănăstirea Țigănești a fost vizitată de zeci de colindători care au vestit Nașterea Domnului.

Președintele raionului Mihail Popa a mulțumit tuturor celor care și-au adus atribuția la organizarea evenimentului și speră că prin acest festival tradițiile și obiceiurile străvechi nu vor fi date uitării.

„În ultima vreme se uită tradițiile și obiceiurile strămoșești. Nu vedem cetele de colindători prin satele noastre. Este datoria noastră să motivăm pe ceilalți să promovăm și să întoarcem frumosul și să cultivăm în copii noștri tradițiile frumoase, tradițiile românești.”

În curtea mănăstirii a fost amenjată și o bucătărie unde oaspeții s-au încălzit cu un vin fiert și au servit pilaful pregătit de organizatori. Festivalul “Colindăm, colindăm iarna” este la a 7 editie.